מאמרים
התמודדות ההורים עם ילדים בשלב הראשוני של פרידה וגירושין

התמודדות ההורים עם ילדים

בשלב הראשוני של פרידה וגירושין

כתבו: נילי עמוס-איטמן, אורית בר-יובל, מיכל אניקסטר-טורגן, איתן ארם.

צוות "תכלית"- המרכז להורות מעשית.

הקדמה:

כאשר ילד נולד למשפחה שבה אימא ואבא מגדלים יחד את ילדיהם ולפתע בנקודה מסוימת בחייו מופר האיזון במשפחה,  בשל הפרידה של הוריו - עליו להתמודד עם מבנה חדש של משפחתו ועם הרגשות הרבים שעולים כתוצאה מהפרידה.

התמודדות זו מלווה במשבר, בתחושת אובדן קשה, ובקשיים רבים הנלווים לתהליך זה, אשר מטביעים את אותותיהם בהמשך חייו.

 במשבר גירושים, ההורים הנפרדים מתמודדים בעצמם עם המשבר, ורוב האנרגיה שלהם מושקעת בהתאקלמות במצב  החברתי החדש שלהם ובמשמעות שלו עבורם. מכיוון שכך, הם מתקשים להיות קשובים לצרכים הרגשיים של ילדיהם שגם הם חווים משבר. בעולמם הפנימי של הילדים יש ערב רב של רגשות כגון- אשמה שבגללם נוצרו הגירושין, בושה, פנטזיה שההורים יחזרו ועוד.  אך הם נוצרים הכול פנימה, על מנת לא להכביד על הוריהם ולגרום סבל נוסף, וגם בשל התחושה הלא מדוברת  שההורה לא פנוי לשמוע ולהכיל.

 

אנו חושבים שהורים צריכים להתבונן בתקופה זו על מספר היבטים:

 

1. "משולש ההורות"- אהבה, גבולות, עצמאות. על ההורה לבטא אהבה מרובה לילדו, במיוחד בתקופה זו, לחזק את בטחונו בהעברת מסר שאין הוא  נפרד ממנו והוא תמיד יישאר ההורה שלו. חלק חשוב מביטויי האהבה הם אמפתיה, הבנה והקשבה(ראה בהמשך) יחד עם זאת, חשוב לא להתנהל מול הילד מתוך רגשות אשם ורצון לפצותו. יש להמשיך בשגרה, להציב בפניו גבולות ולעודד את עצמאותו. שמירה על הגבולות יעניקו לו ביטחון, ועידוד לעצמאות נעשה בהתאם לגילו ולא בהכרח בהתאם למצב שנוצר

2. אמפתיה: הורה שיצליח להביע אמפתיה לילדו אשר חווה משבר במקביל אליו, וישקיע מאמץ על מנת להבין את רגשותיו הקשים של ילדו – יצליח לעזור לו בהתמודדות עם המשבר ויוכל להוות עבורו מקור לתמיכה. דבר זה יאפשר קרבה בין ההורה וילדו. ניתן לעשות זאת ע"י מתן לגיטימציה להביע את רגשותיו ושיקוף רגשות אלה.

 

3. הבנה: יש להבין שהילדים חווים משבר קשה שלא תמיד הם מצליחים להביעו במילים, היציבות והביטחון שלהם התערערו בעקבות הפרידה של ההורים. חשוב שההורים יהיו מודעים לכאב של עצמם ולמשבר שלהם, אך גם לכאב של הילד, לא לנסות לטייח את הכאב של הילד ולהדחיקו. להפך, לאפשר לו לבטא את מה שמרגיש

 

 

4. הקשבה: הגברת הערנות וההקשבה לילדים בתקופה קריטית זו תאפשר להם  לשאול שאלות, לבטא את רגשותיהם, ולנהל שיח פתוח עם ההורה ללא סודות והסתרות. לילדים יש "אנטנות" מאד רגישות, הם קולטים גם את הדברים הלא מדוברים באופן גלוי.

 

5. הורות משותפת- חשוב ששני ההורים יזכירו לעצמם שוב ושוב, גם בתקופה קשה זו, את טובת ילדם, ואת תפקידם – לתמוך בילדם. מומלץ שישוחחו ביניהם על הדברים הקשורים להורות המשותפת, שיחליטו ביחד על נקודות משמעותיות, שחשוב להם להציב גבולות לגביהן, וסביב נקודות אלו יעבירו לילד מסרים זהים וייגבו זה את זה בפניו. כל זאת, למרות הקושי הגדול בשל הפרידה הכאב והכעס, הוא לטובת התפתחות תקינה של ילדם. שווה להשקיע מאמץ עבור זה.

יחד עם זאת, חשוב שתהייה גם מידה של פתיחות לשונות באופי ושגרת היומיום בבית של אימא לעומת הבית של אבא. עם הזמן, הילד ילמד להסתגל לשונות.  

 

6. נוכחות הורית: ההורים נפרדו זה מזה אך לא מילדם, לא מתגרשים מילדים. נוכחותם של שני ההורים בחיי ילדם חשובה מאד, גם עבור ילדים בגיל הרך,  וחשוב לתת את המקום גם לאם וגם לאב בטיפול בילד ובשהייה במחיצתו.

 

7. קשר עם המחנכת: חשוב להיות בקשר ישיר ושוטף עם המחנכת (גננת, מורה מדריכה וכו'), לעדכן אותה במתרחש ולקבל ממנה אינפורמציה לגבי התנהגותו של הילד בשעות הגן.

 

לסיכום, בתקופה של פרידה וגירושין כל הצדדים חווים משבר. לצד הקשיים של ההורים גם הילדים חווים משבר שלא קל להתמודד עימו. בכדי להצליח להיות פנויים לצרכי ילדיכם חשוב שתפנו לעזרה מקצועית שתאפשר לכם לקבל מקום מכיל, הקשבה וכלים להתמודדות נכונה. כהורים המלווים את ילדכם בעת משבר, אתם מהווים דמויות משמעותיות בחייהם ובידיכם היכולת לסייע להם בתקופה קשה זו.

 

אנו ב"תכלית"- המרכז להורות מעשית, נמצאים עבורכם בתקופה קשה זו, על מנת להוות עבורכם מקור להכלה ותמיכה, ויחד עם זאת לסייע לכם להיות יותר קשובים לצרכים הרגשיים של ילדיכם וכיצד להתמודד עימם.

 

צרו קשר: איתן ארם 052-5802044

 
 
;